Kızlık Zarı Dikimi

  Ankara Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları 2019, 2020

  Kadınlarda vajinal açıklığı çevreleyen/kısmen kaplayan zarımsı bir dokuya kızlık zarı denir. Vajinal açıklığın 2-3 cm içinde ve 2-3 mm kalınlığında olan bir dokudur. Bu doku farklı şekiller alabilirken çoğunlukla hilal şeklinde olup üzeri kılcal damarlarla çevrilidir. Adından dolayı zar gibi düşünülse de aslında bir zar değildir.

  Zarar görmüş yada yırtılmış kızlık zarı basit cerrahi teknikler kullanılarak dikilebilmektedir. Yapılacak işlem lokal anestezi ile gerçekleştirilebilmektedir. Operasyonun tamamlanması ile hasta birkaç saat içinde taburcu edilmektedir. Kalıcı kızlık zarı dikimi operasyonu sonrası işlem gören bölge 1,5-2 ayda iyileşmekte ve bu süre zarfında hastanın cinsel ilişkiye, havuz vb. steril olmayan alanlara girmemesi önerilmektedir. Operasyon sonrası oluşturulan yeni doku eski halini almakta ve bu işlemin daha sonradan anlaşılması mümkün olmamaktadır. Kızlık zarı dikiminde kullanılan bir diğer yöntem ise geçici kızlık zarı dikimidir. Bu yöntem kızlık zarına dikiş atılarak yapılan cerrahi bir müdahaledir. Kalıcı kızlık zarı dikimine göre sağlıklı olma olasılığı oldukça düşüktür.

  Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

  Cerrahi olarak kızlık zarının onarımı işlemi mümkün olup buna himenoplasti denilmektedir. Ülkemizde himenoplasti operasyonu uzman doktorlar ve jinekologlar tarafından hijyenik muayenehane koşullarında ve steril aletlerle yapılmaktadır. Kadınların himenoplasti operasyonu geçirip geçirmedikleri adli tabipler veya kadın doğum uzmanları tarafından anlaşılabilmekte ancak her doktor veya kadın doğum uzmanı farklı nedenlerden dolayı bu işlemi gerçekleştirmeyebilmektedir.

  Kızlık Zarı Dikimi Yöntemleri

  Kızlık zarı dikiminde iki farklı yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemler yukarıda da bahsedildiği gibi;

  • Kalıcı kızlık zarı dikimi
  • Geçici kızlık zarı dikimidir.

  Hastanın tercihine göre bu iki yöntemden biri uygulanmaktadır.

  Kalıcı (Flep) Kızlık Zarı Dikimi

  Kadınların evlenmeden ya da cinsel ilişkiye girmeden çok önce yaptırdıkları yapay kızlık zarı işlemine kalıcı kızlık zarı dikimi denmektedir. Bu yöntem 2 ay ve daha sonrası dönemlerde evlenmeyi düşünen kadınlara yapılmaktadır. Kalıcı kızlık zarı dikimi lokal veya genel anestezi uygulanarak yapılmakta ve bu işlem 30-45 dakika sürmektedir.

  Geçici Kızlık Zarı Dikimi

  Kadınların evlenmeden 3-4 gün öncesinde kızlık zarına konulan dikiş işlemiyle yapılan kızlık zarı dikimine geçici kızlık zarı dikimi denmektedir. Bu operasyon lokal anestezi uygulanarak yapılmakta ve 20-30 dakika sürmektedir. Bu işlem esnasında kadında hafif bir kanama olmakta ve operasyon risk teşkil etmemektedir.

  Geçici ve Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Arasındaki Farklar

  Geçici kızlık zarı dikimi;

  • Evlenmeden 3-4 gün önce yapılmaktadır.
  • Kendiliğinden eriyen dikişler kullanılmaktadır.
  • Lokal anestezi altında yapılmaktadır.
  • Kısa sürelidir.
  • Hasta aynı gün normal aktivitelerine dönebilmektedir.
  • Düğüne çok az zaman kaldığında erken iyileşme olduğu için tercih edilmektedir.

  Kalıcı kızlık zarı dikimi (Flep yöntemi);

  • Evlenmeden en az 1,5-2 ay önce yapılmaktadır.
  • Lokal anesteziye eşlik eden sedasyon altında yapılmaktadır.
  • Kendiliğinden eriyen dikişler kullanılmaktadır.
  • Vajinal daraltma işlemlerinde ve yeni bir himen dokusu oluşturmada uygulanmaktadır.
  • Hastanın işlem sonrası daha çabuk iyileşmesi için dinlenmesi gerekmektedir.

  Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  Operasyon yapılan bölgenin enfeksiyon kapmaması için verilen ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalı, doktor kontrolleri aksatılmadan yapılmalı ve pansumanlar düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Operasyondan sonra 7-10 gün spor vb. aktivitelerden uzak durulmalı, bisiklete, motosiklete binilmemeli ve işlem gören bölgenin önden arkaya doğru düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir.