Dört Boyutlu Ultrason

  4 Boyutlu Ultrason Ankara

  Gelişen teknoloji insan hayatını birçok alanda kolaylaştırmaktadır. Eskiden telefonların bu kadar hayatımız içerisinde yer alacağını tahmin bile edemezken şuan vazgeçilmez bir eşya olmuştur. Aynı durum tıp dünyası için de geçerli olmaktadır. 40 haftalık süreçte anne adayları bebeklerinin gelişiminin her aşamasına tanıklık etmek istemektedirler. Eskiden bu mümkün değil iken şimdi gebelikte ultrasona girmemiş olmak yadırganmakta, hatta eksiklik olarak kabul edilmektedir. 2 boyutlu, 3 boyutlu derken teknolojinin hızla gelişimiyle 4 boyutlu ultrason hemen hemen tüm büyük hastanelerde bulunmaktadır.

  Ankara’daki kliniğimizde anneler rutin kontrollerini olurken, 4 boyutlu ultrason ile anne adaylarına kusursuz bir hizmet sunulmakta ve bebeklerinin gelişimlerini gözleriyle görmelerini sağlamaktayız. 4 boyutlu ultrason merkezleri içerisinde başarılı şekilde süreci sürdüren ekibimiz tüm anne ve baba adaylarına ve sevdiklerine yardımcı olmaktan onur duyacaktır.

  4 Boyutlu Ultrason Nedir?

  4 boyutlu ultrasonografi, son yıllarda geliştirilmiş bir teknolojiyle siyah-beyaz ultrasonografiden alınan kesitlerin bilgisayar tarafından eş zamanlı olarak birleştirilmesi sonucu elde edilen 4 boyutlu görüntüdür.

  En, uzunluk ve derinlik boyutlarını içeren 3 boyutlu görüntünün, eş zamanlı (real time) olarak monitörde görülmesine 4 boyutlu görüntü denir.

  3 boyutlu ultrason cihazlarında bebeğin hareketleri, gülmesi, esnemesi gecikmeli olarak görülürken, 4 boyutlu ultrasonda eşzamanlı olarak görülmektedir. Ultrason cihazı, prob adı verilen anneye temas eden uçtan yayılan ses dalgalarının dokulardan yansıyarak oluşan görüntünün ekran üzerinde görülmesini sağlamaktadır. 2 boyutlu ultrasonlarda bu yansımalar düz olarak gelirken 3 boyutlu ultrasonlarda belirli açılarla olmakta ve böylece dokular daha ayrıntılı bir şekilde görüntülenmektedir.

  İlk defa bebeğini 4 boyutlu ultrasonda gören anne-baba adayları bu görüntüden oldukça etkilenmektedir. 4 boyutlu görüntüler üzerinden rahatlıkla bebeğin kime benzediği hakkında fikir bile yürütülebilmektedir. Çünkü 4 boyutlu ultrason bebeğin cildini göstermekte, o yüzden gerçeğe yakın görüntüler elde edilmektedir.

  4 boyutlu ultrasonografi, cenindeki damak yarığı, dudak yarığı teşhisini koymada veya omurgadaki ufak açıklıkları anlama açısından önemlidir. 4 boyutlu ultrasonografi tek başına bir tanı aracı değil sadece siyah-beyaz detaylı ultrasonografiye bir yardımcıdır.

  4 Boyutlu Ultrason Hamileliğin Kaçıncı Haftasında Tercih Edilmelidir?

  4 boyutlu ultrason hizmeti almak isteyen anne-baba adaylarının en çok sorduğu sorulardan biri de “4 boyutlu ultrason hangi haftalarda yapılır?” sorusudur.

  Normal bir gebelik süresinde gebelik izlemleri hamileliğin ilk haftalarından itibaren ultrasonlarla yapılmaktadır. Ancak dört boyutlu ultrasonla görünüm 4. ayın bitiminden itibaren anlamlı şekilde yapılabilmektedir.  Bu yüzden 16. haftadan sonra 4 boyutlu ultrason için kliniklerde randevu alınabilir. Ultrasonda bebek görüntüleri için en iyi dönem ise 6. – 7. gebelik ayları olarak bilinmektedir.

  Bebeği 4 boyutlu ultrasonla sağlıklı ve net bir şekilde görüntülemek için en iyi haftalar gebeliğin 26-30. haftaları arasıdır. 26 haftanın altında bebeğin cilt altı yağ dokusu az olduğu için güzel görüntü alınmaz. 30. haftadan sonra da bebeğin yeri daraldığı ve pelvise doğru indiği için net görüntü alınamayabilir.

  Dört boyutlu ultrasonda iyi görüntü alabilmek için bazı kriterler gerekir. Öncelikle bebeğin yüzünün dışa dönük olması gerekmektedir. Ayrıca bebeğin yüzü ile rahim duvarı arasında yeterli miktarda sıvı olması gerekmektedir. Eğer bebeğin yüzü arkaya dönükse, başı aşağı inmişse veya suyu yeterli değilse net görüntü alınamamaktadır. Bu durumlarda net görüntü alabilmek için anne adayından sağa veya sola dönmesi istenebilmektedir. Ya da biraz dolaştıktan sonra veya tatlı bir şeyler yedikten sonra 4 boyutlu ultrason tekrarlanmaktadır.

  4 Boyutlu Ultrasonun Özellikleri ve Avantajlı Yönleri Nelerdir?

  • Eskiye oranla çok daha erken dönemde cinsiyet, yarık damak, yarık dudak, eksik parmak, beyin ve omurilikten kaynaklanan rahatsızlıkların tanısı konulabilmektedir.
  • Geleneksel iki boyutlu ultrasonda bebeğin el ve ayak parmaklarını tam anlamı ile değerlendirebilmek pek mümkün olmayabilir. Ancak 4 boyutlu ultrasonda bu mümkündür.
  • Bebeğin ense kalınlığı ölçümüyle anlaşılabilen “mongolizm” (Down sendromu) 4 boyutlu ultrason sayesinde 3. ayda tanılanabilmektedir.
  • İkiz, üçüz gebeliklerin gelişimi 3 boyutlu ultrasona göre çok daha net bir şekilde izlenebilmektedir.
  • 4 boyutlu ultrasonlar, geleneksel iki boyutlu inceleme özelliğinin yanı sıra hem renkli doppler hem de 3. boyut özelliğini birlikte içermektedir. Bu sebeple de ailelere üçüncü aydan itibaren cinsiyeti öğrenme ve renkli fotoğraflarını alma fırsatı doğmaktadır.
  • Siyah beyaz ve 2 boyutlu ultrasonla kıyaslandığında; anne karnındaki bebeğin hem bir buçuk ay daha önce görüntülenmesine hem de net fotoğraf kalitesindeki renkli görüntüsünü elde etmeye olanak sağlamaktadır.
  • Bebeğin cinsiyeti daha erken dönemlerde (14. haftada) belirlenebilmektedir.
  • Rahmin yapısal problemlerinin teşhisi kolaylaşmaktadır.
  • Plasentada oluşabilecek anomaliler rahatlıkla saptanabilmektedir.
  • Anormal kanamaların sebepleri daha kolay teşhis edilebilmektedir.
  • Ektoptik (dış) gebelik, yumurtalık tümörleri, kistler, polipler ve miyomlar daha kolay teşhis edilmektedir.
  • Plasentanın yerleşimi tespit edilmektedir.

  4 Boyutlu Ultrasonun Klasik Ultrason Yönteminden Farkı Nedir?

  Yüksek görüntü kalitesi sayesinde dört boyutlu ultrasonda bebeğin tüm organları ve hareketleri oldukça net ve hızlı bir şekilde izlenebilmektedir. Anne adayı, bebeği ultrason ekranında üç boyutlu bir şekilde izleyerek bebeği ile arasında duygusal yakınlaşmayı artırmaktadır. Ancak 4 boyutlu ultrason yapılması, 2 boyutlu ultrason muayenelerinin aksatılabileceği anlamına gelmez. Çünkü bebeğin iç organları ile ilgili taramalarda 2 boyutlu taramalar oldukça yeterliyken 3 boyutlu, 4 boyutlu ultrason görüntüleri yetersiz kalmaktadır. Fakat dört boyutlu ultrasonların iki boyutlu ve transvajinal görüntü kaliteleri standart iki boyutlu ultrasonlardan daha yüksektir.