Kızlık Zarı Nasıl Dikilir?

  Kızlık Zarı Nasıl Dikilir?

  Genital bölge estetik ameliyatlarının başında kızlık zarı dikimi gelmektedir. Kızlık zarı dikimi bekaretini kaybetmiş bir kadına tekrar ilişkiye girdiğinde kanama olmasını sağlamak amacıyla yapılan bir işlemdir. Bu işlem sonrası kızlık zarı dikilen kadının ilişkiye girdiğinde meydana gelen kanama bakire kadınınkiyle aynı olup renginde ve özelliklerinde herhangi bir farklılık görülmemektedir.

  Kızlık zarı dikimi;

  • Kalıcı kızlık zarı dikimi (Flep yöntemi);
  • Geçici kızlık zarı dikimi

  yöntemleriyle yapılmaktadır.

  Flep yöntemiyle, vajina içerisinde Flep adı verilen doku parçasının kaldırılarak yeni kızlık zarı oluşturulmaktadır. Yeni yapılandırılan kızlık zarı vajina duvarını çevrelemekte ve bakire bayanlardaki gibi bariyer görevi görmektedir. Oluşturulan bu zarın ortasında bakire bayanlarda olduğu gibi bir delik bulunmakta ve bu açıklık sayesinde vajinal salgılar ve adet kanı dışarı atılabilmektedir. Bu yöntem ile dikilen kızlık zarı kadının ilk cinsel ilişkisinde yırtılarak kanama meydana gelmektedir.

  Geçici kızlık zarı dikimi, kadınların evlenmeden 3-4 gün öncesinde kızlık zarına konulan dikiş işlemiyle yapılan kızlık zarı dikimidir. Bu operasyon lokal anestezi uygulanarak yapılmakta ve 20-30 dakika sürmektedir. Bu işlem esnasında kadında hafif bir kanama olmakta ve operasyon risk teşkil etmemektedir.

  Kızlık Zarının Dikildiği Anlaşılır mı?

  Dikilen kızlık zarı jinekolog veya adli tabip tarafından yapılan jinekolojik muayene dışında hiçbir şekilde anlaşılmamaktadır. Uzun vadeli kızlık zarı dikimi nedir?  Kalıcı kızlık zarı dikimi için “ flep ” yöntemi kullanılır yani bu  “doku kaydırma yöntemi” anlamına gelmektedir.

  Kızlık Zarı Dikimi Nerede Yapılmalıdır?

  Kızlık zarı dikimi alanında uzman doktor/jinekolog tarafından hijyenik bir ortamda ve steril aletlerle yapılmalıdır. Toplumsal olarak birçok ülkede kızlık zarı büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle yapılan operasyonun önemsenmesi ve tecrübeli bir hekim tarafından yapılması gerekmektedir. Çünkü başarısız bir operasyon kadının hayatını olumsuz etkileyebilmekte ve psikolojik sorunlara yol açabilmektedir.

  Yapılan operasyonda doktorun deneyimi kadar hastanın dokusu, işlem sonrası genital bölgeyi temiz tutması ve doktorunun önerilerine dikkat etmesi büyük önem taşımaktadır.

  Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  Operasyon yapılan bölgenin enfeksiyon kapmaması için verilen ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalı, doktor kontrolleri aksatılmadan yapılmalı ve pansumanlar düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Operasyondan sonra 7-10 gün spor vb. aktivitelerden uzak durulmalı, bisiklete, motosiklete binilmemeli ve işlem gören bölgenin önden arkaya doğru düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir.