Vajinoplasti

  Vajinoplasti Ankara

  Vajinoplasti, vajinal bölgenin daraltılması operasyonudur. Doğuştan veya doğum sonrası vajinada meydana gelen bozuklukları gidermek ve vajinasını önceki haline döndürmek isteyen kadınlara uygulanan bir tedavi yöntemidir. Art arda doğum yapan kadınlarda vajinal genişleme meydana gelmekte bu da cinsel ilişkiden zevk alınamamasına neden olmaktadır. Bu problemlerin ortadan kaldırılması için vajina daraltma operasyonları yapılmakta ve cinsel yaşam düzene sokulmaktadır.

  Vajinoplasti Nasıl Yapılır?

  Vajinoplasti diğer bir deyişle vajina daraltma operasyonu, art arda yapılan doğum sonrası veya doğuştan gelen sorunlar nedeniyle vajinada meydana gelen genişlemelerin vajinanın etrafındaki yumuşak doku ve kasların sıkılaştırılması şeklinde uygulanan bir tedavi yöntemidir.

  • Vajinoplasti operasyonu, vajen bölgesine uygulanan bir işlem sonucu vajinanın daraltılması işlemidir.
  • Vajinoplasti operasyonu 30-60 dakika sürmektedir.
  • Kadının vajinası 3-5 cm daraltılarak işlem sonrası eriyen dikiş atılmaktadır.
  • Vajinoplasti operasyonları hastaya genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır.

  Vajinoplasti Yapılma Nedenleri

  • Cinsel yaşantıdaki olumsuzlukları gidermek
  • Cinsel ilişki esnasında oluşan sesleri ortadan kaldırmak
  • Bağırsak ve idrar torbasındaki sarkmaların giderilmesi
  • Nedbe dokusu, doğum izleri ve ağrılı cinsel ilişkinin düzeltilmesi
  • Vajinada görülen operasyon izlerinin düzeltilmesi
  • Cinsel ilişkide kadının kendisine olan özgüveninin artırılması

  Vajinoplasti Operayonu Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  Operasyon sonrası doktorun tavsiye ettiği bakım ve uygulamaların düzenli olarak yapılması ve kişisel temizliğe özen gösterilmesi gerekmektedir. Hasta 2. günden sonra normal yaşantısına dönebilmektedir. Yapılan operasyona göre cinsel ilişkiye yönelik öneriler verilmektedir. Operasyondan 1-2 gün sonra duş alınmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Geçirilen operasyon önemli bir sancıya ya da ağrıya neden olmamakla birlikte birkaç gün şişlik, sancı ve lekelenme şeklinde kanama görülebilmektedir. Vajinoplasti ameliyatı kadının gebe kalmasına engel teşkil etmemektedir. Kadının doğal yolla doğum yapması vajinanın yeniden genişlemesine neden olabilmektedir. Vajinal daraltma operasyonu cinsel arzuları düzenlemekten çok cinsel mutluluğu artıran bir operasyondur. Bu ameliyatlar eşlerin cinsel yaşamlarında olumlu gelişmeler sağlamaktadır. Bu tür operasyonların her cinsel problemin iyileştirilmesi anlamına da geldiği düşünülmemeli genetik veya diğer psikolojik bozukluklarda doktora başvurulması gerekmektedir.