Vakumla Kürtaj Ankara

  Vakumla Kürtaj Ankara

  Yasal süre içerisinde yada heyet kararıyla istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması veya risk teşkil eden durumlarda cerrahi müdahale ile gebeliğe devam edilememesi halinde kürtaj yöntemiyle gebelik rahimden tahliye edilmektedir. Yapılan kürtaj işlemi için kullanılan yöntemler arasında en güvenilir olanı  vakumlu kürtajdır.

  Vakumla Kürtaj Nedir? Nasıl Yapılır?

  Kürtaj yöntemleri arasında en modern yöntem vakumla kürtaj uygulamasıdır. Vakumla kürtaj yöntemi, modern ve gelişmiş aletler aracılığıyla hasta rahminin iç kısmına uygulanan basınç ile rahim içerisinde yer alan parçaların ve dokuların dışarıya atılması işlemidir. Vakumla kürtaj uygulamasında oluşabilecek riskler yok denecek kadar azdır ve çok sık meydana gelmez. Vakumla kürtaj yönteminde yapılan işlemlerde diğer yöntemler de olduğu gibi rahmin içinde kazıma işlemi söz konusu olmayıp, her işlemde hastaya özel aletler kullanılmakta ve işlem sonrası atılmaktadır. Bu tarz uygulamalar dolayısıyla vakumlu kürtaj sonrası enfeksiyon oluşumu oldukça az görülmektedir. Vakumla kürtaj yöntemi hem lokal hem de genel anestezi altında yapılabilmektedir. Genel anestezi, lokal anesteziye göre fiyat açısından daha pahalı olsa da hastanın psikolojik durumu açısından daha iyidir.

  Vakumla kürtaj işleminde  hasta uyutulduktan sonra pozisyon aldırılmaktadır. İşlem sırasında öncelikle rahmin jinekolojik muayenesi yapılarak genel durumu değerlendirilmektedir. Yapılan muayene sonrasında rahim ile ilgili sorunlar ve genel özellikleri izlendikten sonra spekulum rahim içerisine yerleştirilmektedir. Daha sonra oluşabilecek risklere ve enfeksiyonlara karşı rahim ağzı solüsyonlar ile yıkanarak korunmaktadır. Hastaya genel anestezi altında gerekli işlemler yapılmaktadır. Eğer hastaya lokal anestezi altında vakumlu kürtaj işlemi uygulanacaksa rahim ağzına her iki taraftan da ilaç uygulaması yapılmakta sonrasında tek dişili adı ile bilinen bir alet yardımı ile rahim ağzı tutulmaktadır. Bu aletin çekilmesiyle rahmin uzun bir hal alması sağlanmakta buji adı verilen aletler yardımıyla rahim ağzında genişletme yapılmaktadır. Bu işlemden sonra kürtaj vakum yöntemi ile gerçekleştirilmektedir.

  Kürtaj işleminin gerçekleştirilmesinde dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bu hususlar;

  • Vakumlu kürtaj cerrahi bir müdahale olduğu için uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır.
  • Kürtaj işlemi öncesinde gebelik durumunun ne düzeyde olduğu ve yasal süre içerisinde olup olmadığı ultrason ile belirlenmeli sonrasında jinekolog doktor hastaya her türlü detayı anlatmalıdır.
  • Hastaya genel anestezi altında işlem yapılacaksa hastanın aç olması gerekirken, lokal anestezi uygulamasında aç olunmasına gerek yoktur.

  Vakumlu Kürtaj Uygulamasının Riskleri ve Zararları

  Vakumlu kürtaj sonrası;

  • Hastada aşırı ya da hafif düzeyde kanama meydana gelebilmektedir.
  • Vajinanın, rahim ağzının ve tüm kitlelerin steril olmasına rağmen rahimde enfeksiyon riski görülebilmektedir.
  • Gebeliğin ilerleyen aylarda sonlandırılması durumunda meydana gelen ve cerrahi müdahaleler gerektiren durumlarda rahimde delinme olabilmektedir.
  • Lokal ya da genel anestezi uygulaması durumunda meydana gelebilecek bazı problemler ve bunlardan kaynaklı bayılmalar görülebilmektedir.
  • Rahimde kan veya parçalar kalabilmekte ve buna bağlı olarak tekrardan bir operasyona ihtiyaç duyulabilmektedir.
  • Gebelik durumunun erken zamanlarında kürtajın sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi adına bebeğin büyümesinin beklenmesi ve bu durumunun sonucunda anne travma riski yaşayabilmektedir.
  • Adet düzensizlikleri ve hormonal değişimler, bunlardan kaynaklı olarak psikolojik sıkıntılar yaşanabilmektedir.

  Kürtaj uygulaması sonrası oluşabilecek bu gibi risk ve zararlar anne adayında/hastada psikolojik veya fizyolojik nedenlere yol açacağı için kürtaj işlemi gerekli görülmedikçe tavsiye edilmemektedir.

  Ayrıca düşük yapılmasından kaynaklı olan kürtajlarda;

  • Anne adayının yaşadığı psikolojik travmalar nedeni ile rahime yapılacak olan kürtaj operasyonun da sorunlar yaşanabilmektedir.
  • Rahim bölgesinde rahim kanalında veya karın bölgesinde psikolojik travmalar nedeniyle parçalar kalabilmekte ve anne adayının tekrar aynı operasyona maruz kalmasına neden olabilmektedir.

  Bu gibi durumların söz konusu olması nedeniyle sonuç getirmeyen ya da hastanın sağlığını riske atacak kürtaj işlemlerinden uzak durulmalıdır. Kürtaj işlemi yaptıracak hastalar uzman bir doktora başvurmalı ve uygun koşullarda ve modern yöntemlerle işlemi gerçekleştirmelidir.

  Ankara Vakumla Kürtaj Fiyatları 2019, 2020

  Ankara’da kürtaj fiyatları hastaneden hastaneye, merkezden merkeze, klinikten kliniğe ve doktordan doktora değişmekle birlikte gebelik süresine göre de değişmektedir. 2019 vakumla kürtaj fiyatlarını öğrenmek için kliniğimize başvurabilir hem tedavi yöntemlerimiz hem de fiyatlarımız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.